9 Ağustos 2013 Cuma

Kekik nasıl kurutulur?
Emine abla, harman  dönüşü elinde bir tomar kekikle  uğradı birkaç gün önce….Gözü gönlü tok olmak demek her halde bu olsa gerek. Her yıl bin bir emekle yaptığı kekiği biz yaylacılar su bardağı 2 ila 2,5 TL’den satın alırız halbuki. Gönlünden kopmuş belli ki….

Sumağı ve kekiği tertemizdir. Naneyi de yıkamadan kurutuyorlar der hep. Kekiği de bırakırken aman ha yıka topraklı ve tozludur dedi. Süzgece koy iyice süzülsün sonra beze al diye de eklemeyi unutmadı.

Evde kuru naneyi kendimiz kuruttuğumuz için, kurutma yerini ve şeklini sormama gerek yoktu. Direk güneş ışığı almayacak, tozsuz ve esintili yarı gölgede kuruyacaktı. Püf noktalarından en önemlisi bu, çünkü baharatınız kararabilir.


Bu tip baharatları kuruturken püf noktalarından biri de dalından ayırmamak, eh havada sis olmazsa kuru kekiğim kışlık hazır demektir. Şansım yaver gitti, sis olmadı.
Yine de onun emeğine saygı duyarak 1-2 su bardağı Emine abladan kuru kekik satın alınacak elbette :)

Bu blog yazısını yazarken aklıma yazı ve tariflerini keyifle izlediğim Pembe Kekik geldi. Üzerinde kalan birkaç çiçek vardı kekiklerin, rengi pembe…Bu güzel tesadüfe istinaden bu yazı ve fotoğraflar sana hediye olsun Pembe Kekik…   Mis gibi kokan kışlık kuru kekiği elde etmenin yolu şöyle;
Yıkanmış ve suyundan arınmış kekikler dalından ayrılmadan temiz , tozsuz, rüzgarlı ve direk güneş ışığı almayan bir ortamda kurutulur. Kekiğinizi fazla suyundan hızlıca  iyice arındırın ki ( önce 1-2 saat güneşte veya bezle kurulayarak) su yapraklarda siyahlaşma yapar. Benim dallarım kuru hava nedeniyle 4 günde kurudu.Kuruttuğunuz dalları filiz kısmından tutarak, kekik yapraklarının zıt yönünde sıyırarak kalın dallarından ayırın. Bu arada ince dallarda kekik yaprakları ile birlikte düşecektir. Elinizle temizleyerek ayıklayın.

Arzuya göre, iri dişli olarak ya da elektrikli kahve değirmeninden çekerek istediğiniz incelikte çekin. Kavanoz içinde saklayın.
Mutfağınız mis gibi kekik koksun, afiyet olsun.


1 yorum:

  1. bu şekilde kurutuldupğunu bilmiyordum :D bir de bu şekilde denemekte fayda var tabiki arkadaşlar etkili olucak gibi :D
    Hititbet Giris
    http://hititbetgiris.com/

    YanıtlaSil