28 Kasım 2013 Perşembe

Toz kimyon nasıl hazırlanır?


Kimyon benim mutfağımın mucizevi bitkisi. Hem lezzet hem de sağlık açısından her mutfakta bulunmalı kanımca…
Mideyi  rahatlatan, hazmı kolaylaştıran, sinirleri yatıştıran ve yüksek tansiyonu düşüren, nefes darlığı ve astıma a iyi gelen demir deposu  kimyon Maydonozgillerden… Kullandığımız kısmı tohum kısmı.
Orta Doğu mutfağında bolca kullanıldığını biliyordum, araştırmam esnasında Meksika ve Şili mutfağında da bolca kullandığını öğrendim. Köftelerimde ,et yemeklerimde ,sakatatlarda  ve humusta mutlaka kullanırım.
Bulgur işlerine de çok yakışıyor kimyon, hafif baskın acımsı tadı olduğu için kontrollü eklemekte fayda olduğunu düşünüyorum. Özellikle Kısıra…. Kısır, bulgurun pişmeden kullanıldığı bir lezzet olduğu için hazım kolaylaştırıcı olarak ve lezzet olarak mutfağımda mutlaka eklenir.
Kimyonu evde hazırlamak çok kolay, sadece elektrikli kahve değirmenine ihtiyacınız var. Aktarlarda her zaman bulunuyor diş kimyon. Fotoğrafta tepside gördüğünüz kimyon 200 gr civarı ve fiyatı 2.88 TL …Oldukça ekonomik evde hazırlamak kimyonu.
Yapılışı ise şöyle,
Geniş bir kaba aldığınız kimyonu  1-2 defa yıkayın .Asla suda bırakmayın. Kabın dibine çöken kum tanecikleri gördüğünüzde evde yapmanın ne kadar sağlıklı olduğuna karar vereceksiniz.
Yıkanmış kimyonu tel süzgece alın, suyu süzülsün. Ardından temiz bir mutfak bezini tepsiye serin, suyu süzülmüş diş kimyonu yayın.
Benim kimyonum tozsuz kapalı cam balkonda 3 günde kurudu. Yine de havalar şuara çok sıcak olmadığı için, kurumuş kimyonumu 1-2 dk teflon tavada son kalan nemini almak için ısıttım.
Soğuduktan sonra elektrikli kahve değirmenine alarak çekin.
 Ben yıkanmış kimyonu kavanozumu dolduracak kadar çekiyorum, bittikçe tazesini çekiyorum. 

Diş kimyonu ve toz kimyonu  baharat dolabında saklayabilirsiniz.
4 yorum:

 1. Harika ;iyi ki gördüm yazınızı ,bundan böyle karabiberi çektiğim gibi kimyonu da kendim öğüteceğim.Teşekkürler ellerinize sağlık.Selam ve sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size fikir verdiysem ne mutlu Arzu hanım..Baharat üreticileri beni sevmeyecek :)

   Sil
 2. evet bu kimyonu biliyorum. lahusalara süt gelsin diye kaynattığımız çaylara karıiştırıyorduk. Demek biizm kimyon böyle oluyormuş.. çok teşekkürler bilgi için.ELLERİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En önemlisi katkısız oluşu Nursevin hanım,süt yaptığını okumuştum...Teşekkür ederim.

   Sil